Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Porada agrotechniczna: 22 395 66 66

Programy ochrony 2018
ceny w polsce

Ostatnie dni nie przynoszą zmian na krajowym rynku zbożowym. Rozbieżności w cenach żądanych za zboża przez rolników, a cenach oferowanych za ziarno przez przetwórców (rzędu ok. 20 PLN/t) ograniczają liczbę zawieranych transakcji.

Rozbieżności wynikają z tego, iż na rynku ciągle notuje się ograniczone zakupy ziarna dokonywane przez przetwórców. Oceniamy, iż większość przetwórców posiada zapasy surowca na kilka tygodni. Stąd też młyny i wytwórnie pasz starają się kupować surowiec “na bramie”, w niskich cenach.

Obecnych cen nie akceptuje większość rolników, który wstrzymują się ze sprzedażą ziarna czekając na wzrost zapotrzebowania na surowiec ze strony przetwórców oraz chcąc wiedzieć więcej nt. kondycji zasiewów po zimie. Więcej ziarna oferują natomiast firmy handlowe.

W związku ze zbliżającymi się zobowiązaniami finansowymi i koniecznością zakupów środków produkcji, część rolników powinna za kilka tygodni wystawić więcej ziarna do sprzedaży. Sprzyjająca siewom upraw jarych wiosna i sprawne przeprowadzenie wiosennych prac polowych zapewne zachęciłoby wielu rolników do uwolnienia części zapasów. Niemniej jednak, jeżeli warunki pogodowe na wiosnę będą trudne do prowadzenia siewów, większej sprzedaży ziarna możemy nie zobaczyć aż do przednówka.

W połowie tygodnia, ceny oferowane za zboża z dostawą do wytwórni/elewatorów kształtowały się następująco:

 • pszenica konsumpcyjna (12,5% białka) – 640-680 PLN/t,
 • pszenica paszowa – 630-670 PLN/t,
 • żyto konsumpcyjne – 570-600 PLN/t,
 • żyto paszowe – 550-570 PLN/t,
 • pszenżyto – 570-620 PLN/t,
 • jęczmień paszowy – 610-660 PLN/t,
 • kukurydza sucha – 600-650 PLN/t.

W zależności od lokalizacji, wyjściowe ceny skupu rzepaku oferowane przez zakłady tłuszczowe kształtują się na poziomie około 1495-1505 PLN/t z dostawą w lutym/marcu br. i 1480-1490 PLN/t z dostawą w kwietniu/czerwcu. Z kolei, ceny rzepaku ze zbiorów 2018 proponowane przez zakłady tłuszczowe i firmy handlowe z dostawą w żniwa kształtują się w przedziale 1420-1430 PLN/t.

W styczniu br., eksport zbóż drogą morską wyniósł jedynie 76 tys. ton (około 55 tys. ton pszenicy i 21 tys. ton kukurydzy). W lutym br. eksport zbóż przez porty w dalszym ciągu będzie niewielki i nie przekroczy 100 tys. ton.

Na obecną chwilę, trudno liczyć na przyspieszenie tempa eksportu pszenicy z kraju w kolejnych tygodniach sezonu. Polska pszenica o zawartości 12.5% białka w dalszym ciągu jest jedną z najdroższych w regionie. Przy obecnych niesprzyjających kursach walut, cena pszenicy (12.5% białka) w portach musiałaby kształtować się na poziomie około 670 PLN/t aby zagwarantować opłacalność eksportu.

W połowie tygodnia, ceny pszenicy z dostawą do portów kształtowały się na następujących poziomach:

 • pszenica konsumpcyjna (14,0% białka) – 715-725 PLN/t (dostawa II, Szczecin/Gdynia),
 • pszenica konsumpcyjna (13,5% białka) – 690-700 PLN/t (dostawa II, Szczecin).

Finalne ceny uzależnione są od odbiorcy, parametrów ziarna i terminu dostawy oraz aktualnych notowań cen ziarna na giełdzie MATIF i kształtowania się kursu euro w dniu podpisywania kontraktu.

Po stronie importu, w dalszym ciągu mocno ograniczony pozostaje przywóz ziarna z krajów ościennych (Litwy, Ukrainy, Czech, Słowacji) z racji zbyt wysokich cen żądanych przez sprzedających.

wykres1

wykres2

Kontakt

Sienna 39,
00-121 Warszawa
22 395 66 60
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasze produkty

 

 •  
 •  
 •