Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Porada agrotechniczna: 22 395 66 66

ceny w polsce

Pomimo dobrych tegorocznych zbiorów, w większości regionów kraju rolnicy w dalszym ciągu sprzedają małe ilości ziarna wyrażając w ten sposób niezadowolenie z oferowanych im cen. Nieco inaczej wygląda sytuacja na zachodzie kraju, gdzie w ostatnim czasie pojawiło się więcej ofert sprzedaży ziarna.

Zapotrzebowanie na ziarno ze strony przetwórców jest także umiarkowane. Wielu z nich posiada bowiem zapasy ziarna do przerobu i dokupuje surowiec na bieżąco. Obecnie największy popyt notuje się na żyto konsumpcyjne i jęczmień paszowy. Tegoroczne zbiory żyta w kraju nie były duże (około 2,7 mln), co wynika z sukcesywnego zmniejszania areału uprawy tego zboża. Realizowany eksport żyta oraz spory popyt wewnętrzny stanowią wsparcie cen żyta na rynku wewnętrznym. Z kolei, znaczny popyt na jęczmień wynika z rosnącej produkcji trzody chlewnej w kraju.

Uszczuplona podaż zbóż na rynku krajowym może utrzymać się do czasu pojawienia się tegorocznego ziarna kukurydzy. Dobrze zapowiadające się zbiory tego zboża powinny nieco "rozruszać" rynek i wpłynąć na pojawienie się większej liczby ofert sprzedaży ziarna. Tegoroczne zbiory kukurydzy w kraju raczej będą mniejsze od ubiegłorocznych rekordowych, ale według naszych prognoz przekroczą 4 mln ton, drugi rok z rzędu i wyniosą około 4,3 mln ton (o 0,4 mln ton mniej niż zebrano w 2016 roku). Jest to więc w dalszym ciągu bardzo wysoki poziom produkcji. Lokalnie, zbiory wczesnych odmian kukurydzy mogą się rozpocząć już w II połowie września. Rolnicy przystąpią jednak do głównego zbioru kukurydzy z około 1.5-2 tygodniowym opóźnieniem, a więc nie wcześniej niż w październiku, ale o tym zadecydują warunki pogodowe panujące w kraju w najbliższych tygodniach.

Znaczna część krajowych przetwórców ma zawarte kontrakty na dostawy kukurydzy mokrej, co wpłynęło na spadki oferowanych cen za to zboże do 360-400 PLN/t (30% wilgotności) z dostawą.

W połowie tygodnia, ceny oferowane za zboża ze zbiorów 2017 roku z dostawą do wytwórni/elewatorów kształtowały się następująco:

 • pszenica konsumpcyjna (12,5% białka) – 620-670 PLN/t,
 • pszenica paszowa – 590-650 PLN/t,
 • żyto konsumpcyjne – 540-620 PLN/t,
 • żyto paszowe – 510-560 PLN/t,
 • pszenżyto – 550-600 PLN/t,
 • jęczmień paszowy – 550-630 PLN/t,
 • kukurydza sucha (zbiór 2016) – 700-750 PLN/t,
 • kukurydza sucha (zbiór 2017) – 580-630 PLN/t,
 • kukurydza mokra (zbiór 2017) – 360-400 PLN/t.

Obecnie realizowane załadunki pszenicy w portach dotyczą realizacji wcześniejszych kontraktów eksportowych. We wrześniu br., eksport pszenicy drogą morską może przekroczyć 200 tys. ton ziarna, w ramach realizacji wcześniejszych kontraktów.

W porównaniu do poprzedniego tygodnia ceny oferowane za ziarno pszenicy z dostawą do portów nie uległy większym zmianom. Nieco wzrosły natomiast ceny żyta.

W połowie tygodnia, ceny pszenicy i innych zbóż ze zbiorów 2017 roku z dostawą do portów kształtowały się na następujących poziomach:

 • pszenica konsumpcyjna (12,5% białka) - 665-670 PLN/t (dostawa IX),
 • pszenica konsumpcyjna (14,0% białka) - 730-740 PLN/t (dostawa IX),
 • żyto konsumpcyjne – 590-600 PLN/t (dostawa IX),
 • pszenżyto – 590-600 PLN/t (dostawa IX),
 • kukurydza – 630 PLN/t (dostawa X-XI).

Finalne ceny uzależnione są od odbiorcy, parametrów ziarna i terminu dostawy oraz aktualnych notowań cen ziarna na giełdzie MATIF i kształtowania się kursu euro w dniu podpisywania kontraktu.

Z zachodnich regionów kraju w dalszym ciągu realizowany jest eksport żyta, pszenżyta, pszenicy o dobrych parametrach, a także rzepaku drogą lądową na rynek niemiecki. Ponadto, żyto eksportowane jest na południe Europy.

Z kolei, niewiele zmienia się w kwestii importu zbóż z południa Europy. Cały czas pozostaje on ograniczony z racji uszczuplonej rynkowej podaży ziarna w Czechach i na Słowacji. wysokie ceny ofertowe w tych krajach nie gwarantują opłacalności importu.

wykres1

wykres2

Kontakt

Sienna 39,
00-121 Warszawa
22 395 66 60
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasze produkty

 

 •  
 •  
 •